THE 2-MINUTE RULE FOR ODKLEJENIE SIATKóWKI

The 2-Minute Rule for odklejenie siatkówki

The 2-Minute Rule for odklejenie siatkówki

Blog Article

Odklejenie siatkówki wymaga specjalistycznego leczenia. Przypadki niepowikłane krwotokiem, odwarstwieniem siatkówki czy obecnością zrostów pociągających siatkówkę leczy się często za pomocą lasera.

Odklejenie siatkówki przyczyny Przyczyn, które powodują odklejenie się siatkówki, jest wiele. Prowadzą do powstawania zmian w różnych mechanizmach, w zależności od typu. Do przedarciowego odklejenia siatkówki w oku dochodzi na skutek wystąpienia otworów, przez które przedostaje się płyn i dochodzi do odwarstwienia.

Zarówna siatkówka, plamka żółta, ciało szkliste, jak i inne okoliczne struktury narządu wzroku mogą ulegać różnym schorzeniom i stanom chorobowym, co powoduje pogorszenie wzroku.

Leczenie przedarciowego odwarstwienia siatkówki jest wyłącznie chirurgiczne, a jego efektywność tym większa, im wcześniej zostało zastosowane – niewielkiego stopnia odwarstwienie łączy się ze znacznie lepszym rokowaniem niż to, które objęło plamkę i centralną część siatkówki.

Stany związane z odwarstwieniem wymagają leczenia operacyjnego. Niewielkie, niepowikłane odwarstwienia lub rozdarcia zabezpiecza się bez otwierania gałki ocznej –opasując gałkę specjalną taśmą i umieszczając nad odwarstwieniem silikonową plombę, która – przez ucisk – ma zapewnić ponowne przyłożenie siatkówki.

Odwarstwienie siatkówki może mieć związek z rozwojem innych chorób w organizmie. Ryzyko zaburzeń w spójności błon wewnątrz gałki ocznej są wywoływane przez:

cukrzyca – dochodzi do patologicznego tworzenia naczyń krwionośnych, rośnie ryzyko krwawienia do ciała szklistego,

Do rozwarstwienia dochodzi na poziomie nabłonka barwnikowego siatkówki – jednej z dziesięciu jej warstw. Nabłonek nie bierze udziału w procesie widzenia, jednak odgrywa inne bardzo ważne funkcje jak np.:

Najczęściej do odłączenia siatkówki prowadzi tzw. tylne odłączenie ciała szklistego – substancji wypełniającej gałkę oczną (tzw. odwarstwienie przedarciowe). W miejscach, gdzie jest ono najsilniej połączone z siatkówką (obwód ognisk degeneracyjnych) ryzyko przedarcia warstwy światłoczułej jest największe.

Choroba ta dotyka około one na 10 tys. osób rocznie, co sprawia, że jest stosunkowo rzadką, ale potencjalnie wyniszczającą dolegliwością. Odwarstwienie siatkówki może spowodować trwałą utratę wzroku, jeśli nie jest leczone.

Wcześniej niezbędne jest rozszerzenie źrenicy za pomocą zastosowania kropli do oczu. W przypadku, click here gdy pacjent zgłasza się z występującym krwotokiem do ciała szklistego, cieczą wodnistą czy zaawansowaną zaćmą, wykonywane jest badanie ultrasonograficzne, a następnie zostaje dopasowana właściwa metoda leczenia.

Odwarstwienie siatkówki to poważna choroba oczu, która występuje, gdy siatkówka, odpowiedzialna za przetwarzanie informacji wzrokowych, oddziela się od naczyń krwionośnych leżących pod nią.

Jeżeli zauważysz u siebie powyższe objawy odwarstwienia siatkówki – bezzwłocznie zgłoś się do okulisty. Konieczne będzie przeprowadzenie diagnostyki, która wyjaśni czy doszło do pęknięć w siatkówce i czy ciśnienie wewnątrzgałkowe jest niższe niż powinno być.

Utrzymywanie jej w odpowiedniej pozycji zwiększa szanse na trwałe przyłożenie siatkówki i wyleczenie, ponieważ gaz lub olej silikonowy unosząc się do góry, właściwie „dociska” siatkówkę.

Report this page